• 88650073 - 88650074 - 88650018
  • info@hsif.ir
طراحی سایت
يكشنبه 6 مهر 1399.

مختصری درباره طرح

توجه خاص مردم به زیارت بارگاه امام هشتم (علیه السلام) و حضور گسترده تر آنان در شهر مقدس مشهد نسبت به قبل از انقلاب اسلامی رویکرد عظیمی بود که تحولی در بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) ایجاد نمود و ضرورت رسیدگی به این محدوده را چندین برابر ساخت. در سال ۱۳۷۱ و به استناد تبصره ۵ ماده ۱۱ قانون زمین شهری و طبق اساسنامه نمونه ای مصوب هیئت وزیران، مقرر گردید شرکت های پیمانکاری، عمرانی و ساختمانی مسکن سازان در تمام استان های کشور تاسیس گردد. پس از آن با توجه به ضرورت هایی که درخصوص اجرای طرح بافت پیرامون حرم مطهرامام رضا علیه السلام احساس می گردید، مقرر شد اقدامی بین بخشی با مشارکت وزارت مسکن و شهرسازی، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد صورت پذیرد.
پس از این تصمیم بود که وزیر وقت مسکن و شهرسازی مرحوم کازرونی با ارسال نامه ای در این خصوص تصمیم وزارت مسکن و شهرسازی، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد برای تاسیس شرکتی به منظور نوسازی و بازسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا علیه السلام به استحضار مقام معظم رهبری رساند و از محضر معظم له کسب تکلیف نمود که ایشان با این اقدام موافقت فرموده و آن را بجا و موجب ثواب و اجر الهی برای اقدام موافقت فرموده و آن را به موجب ثواب و اجر الهی برای اقدام کننده آن دانستند. تصویب طرح بهسازی و نوسازی بافت مرکزی مشهد در سال ۱۳۷۴ گام مهمی بود که در راستای بهبود وضعیت نابسامان بافت فرسوده برداشته شد.
همچنین در سال ۱۳۷۸ مدیریت واحد بین شرکت عمران و مسکن سازان ثامن و شهرداری ثامن در راستای تسریع در اجرای این طرح عظیم ایجاد گردید که سازمان مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی را ایجاد نمود.
شرکت عمران و مسکن سازان ثامن به کارگزاری از سوی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ( وابسته به وزارت مسکن و شهرسازی‌) مدیریت اجرایی این طرح را به عهده دارد.
 
طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا (علیه السلام) محدوده ای به وسعت تقریبی ۳۶۶ هکتار را شامل می شود که خود به چهار قطاع بزرگ تقسیم می شود.
 
قطاع یک: در حد فاصل میدان بیت المقدس، خیابان شهید اندرزگو(خسروی نو)، چهار راه خسروی،خیابان آزادی، چهار راه شهدا، خیابان شیرازی و حرم مطهر واقع شده و مساحتی در حدود ۲۹ هکتار را در بر می گیرد.

haram mashhad01

 

قطاع دو: در حد فاصل خیابان شیرازی، چهار راه شهدا، خیابان آزادی، راه آهن، بولوار شهید کامیاب، چهار راه مقدم طبرسی، خیابان طبرسی و حرم مطهر واقع شده و مساحتی در حدود ۱۲۲ هکتار را در بر می گیرد .

haram mashhad02

 

قطاع سه: در حد قاصل خیابان طبرسی، چهار راه مقدم، بولوار وحدت، میدان وحدت(پنجراه پایین خیابان)، خیابان نواب صفوی و حرم مطهر واقع شده و مساحتی در حدود ۱۰۴ هکتار را در بر می گیرد .

haram mashhad03

 

قطاع چهار: در حد فاصل خیابان نواب صفوی، میدان وحدت(پنجراه پایین خیابان)،خیابان۱۷ شهریور، میدان ۱۷ شهریور، خیابان شیخ طوسی(حاشیه شمال شرقی بازار رضا)، میدان بیت المقدس و حرم مطهر واقع شده و مساحتی در حدود ۵۵ هکتار را در بر می گیرد.

haram mashhad04

 

بافت پیرامون حرم مطهر رضوی که محدوده طرح را شامل می شود با الگوی مرکزی شعاعی شکل گرفته است. بدین معنی که مجموعه حرم مطهر امام رضا (علیه السلام ) که خود محدوده ای به وسعت حدود ۵۰ هکتار را شامل می شود در مرکزیت طرح قرار داشته و بافت پیرامون به صورت شعاعی در اطراف آن شکل گرفته است .
 
با توجه به این الگوی شعاعی و به نسبت دوری و نزدیکی بافت از مجموعه حرم مطهر کیفیت و چگونگی تخصیص فضا تغییر می کند و در واقع فرایند گذار در این تخصیص مورد نظر بوده است. با این تحلیل و با معیار دوری و نزدیکی بافت به مجموعه حرم سه حوزه با فعالیت های مشخص در طرح تعیین شده است.

Search